VATAN KUPASI

VATAN KUPASI

Tarih Fenerbahçe A Rakip Y SO Şehir Stat
23.01.1924 Fenerbahçe 0 Galatasaray 0 B İstanbul Taksim
30.10.1940 Fenerbahçe 3 Galatasaray 3 B İstanbul Fenerbahçe

Futbol teşkilâtıyla Fenerbahçe Kulübü arasında 1924-25 yıllarında yaşanan anlaşmazlık çok çetin boyutlara varmıştı. Fenerbahçe Kulübü, İstanbul ve ilk Türkiye şampiyonluklarında, haklarının usulsüz, hatta zorla elinden alınmış olmasından yakınıyor ve artık resmi müsabakalara katılmıyordu.

Durum spor kamuoyunu üzmekte idi. Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki kırgınlığı gidermenin davanın tek çözüm yolu olduğuna inananlardan, “VATAN GAZETESİ”, bu amaçla bir Kupa koydu. “VATAN KUPASI” adını taşıyan bu Kupa için ezeli rakipler 23 Ocak 1924 de Taksim stadında İngiliz hakem Ailen yönetiminde karşılaştılar. İsmet İnönü, Kurtuluştan sonra İstanbul’a giren 3. Kolordu’nun Komutanı Şükrü Naili Gökberk Paşa ve bir çok tanınmış zevatın izlediği maçın 60. dakikasında stat balkonunun büfe üstüne rastlayan yan kısmı çöktü ve 60-70 kişi aşağı düşüp kısmen yaralandı.

Balkonun çöküşü nedeniyle bir süre duran maç, son dakikalarda Fenerbahçe’nin kazandığı penaltıyı, Cafer’in beklenmedik şekilde, Ulvi’nin kucağına atmasıyla golsüz sonuçlandı. Kupa gerçi ortada kaldı. Ancak, Vatan gazetesi yine de amacına ulaşmış sayılır. Zira, iki kulüp yönetici ve futbolcuları maçtan sonra, dönemin ünlü NOVOTNİ gazinosunda çok samimi bir gece geçirdiler.

Bu “VATAN KUPASI”, 16 yıl sonra, 30 Ekim 1940 da, bu kez Fenerbahçe stadında ve Beşiktaşlı Hüsnü Savman yönetiminde tekrarlandı. Fenerbahçe, Esat, Melih ve Yaşar’ın sayılarıyla 3-1 lik bir avantajı koruyamadığından, Buduri, Salahattin ve Recep’in golleriyle, kupa yine ortada kaldı. 40 yıl sonraya, Almanya’daki 3. maça kadar. Ama, sadece isim benzerliğiyle.