TÜRKİYE İDMAN CEMİYETLERİ İTTİFAKI KUPASI

TÜRKİYE İDMAN CEMİYETLERİ İTTİFAKI KUPASI :

Akşam Gazetesi Kupası

Vakit Gazetesi Heykeli

Mahmut Muhtar Paşa Kupası

Tevfik Bey Kupası

Tarih Fenerbahçe A Rakip Y SO Şehir Stat
30.06.1922 Fenerbahçe 3 Galatasaray 0 G İstanbul Taksim

Taksim Topçu Kışlası avlusu, Sait Çelebi’ııin girişim ve gayretleriyle, futbol alanı haline getirilince, Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı burada 30 Haziran ve 2 Temmuz 1922 Cuma ve Pazar günleri geniş programlı büyük bir spor bayramı tertipledi.

Bu tarihte henüz Veliaht olan son Osmanlı Halifesi Abdülmecit Efendi’nin himayesinde yapılan ve bazı Şehzadelerle pek çok tanınmış kişilerin hazır bulundukları bu idman şenliklerinin en önemli yarışması F.B.-G.S. futbol maçıdır. Galibine T.İ.C.İ. tarafından büyük ve çok zarif bir Kupa konmuş olması, ezeli rakipler arasında, yeni Taksim stadındaki bu ilk maça ayrı bir özellik ve heyecan katmıştı.

NÜZHET ÖN İŞ – OSMAN NURİ İNCELER (SÜLEY.), SİRET EKMEKÇİOĞLU – SALA-HATTİN DOĞAN, NİHAT BEKDİK, EDİP OSSA – M.NAZİF GERÇİN, FAZIL SAFİ, NECİP ŞAHİN, SUAT SUBAY ve SADİ KARSAN tertibindeki Galatasaray’a karşı:

ŞEKİP KULAKSIZOĞLU – SUAT KESKİN, HASAN KÂMİL SPOREL – REFİK OSMAN TOP, İSMET ULUĞ, KADRİ GÖKTULGA -BEDRİ GÜRSOY, ÖMER TANYERİ, ZEKİ SPOREL, ALAATTİN BAYDAR ve SABİH ARCA’dan kurulu Fenerbahçe takımı, Maccabi kalecisi Rus GROBMANN’ın hakemliğinde, 12 ve 70. dakikalarda Alaattin’in, 18. dakikada da Zeki’nin golleriyle, ezeli rakibini 3-0 yendi ve Kupayı aldı.

Bu 30 Haziran 1922 T.İ.C.İ. Kupa maçı, Fenerbahçe A takımının 18 yılda Taksim stadında yaptığı 252 maçın ilkidir. Fenerbahçe bu statta 252 nci maçını 25 Mayıs 1940 Cumartesi günü Altay’a karşı Milli Küme karşılaşması olarak;

CİHAT – ORHAN, FARUK – ÖMER, ESAT, FİKRET ARICAN – FİKRET KIRCAN, YAŞAR, MELİH, BASRİ ve REBİİ kadrosuyla yapmış ve Melih (4), F.Kırcan (3), ve Yaşar Yalçınpınar’la, F.Arıcan’ın birer golleriyle, Sami Açıköney’in yönettiği karşılaşmayı 9-2 kazanmıştır.

Fenerbahçe, 30 Haziran 1922 maçında T.İ.C.İ. Kupasından başka, karşılaşmanın galibine konan Mahmut Muhtar Paşa, Tevfık bey, Akşam ve Vakit gazeteleri kupalarını da kazanmıştır.