İLK TURNUVA KUPASI

İLK TURNUVA KUPASI ( Türkiye Makriköy Gençlerbirliği Turnuvası ) :

Tur Tarih Fenerbahçe A Rakip Y SO Şehir Stat UA UY
Çeyrek Final 01.10.1920 Fenerbahçe 1 Beyoğluspor (Pera) 0 G İstanbul İttihatspor 1 0
Yarı Final 01.10.1920 Fenerbahçe 1 Küçükçekmecespor (Süleymaniye) 0 G İstanbul İttihatspor 1 0
Final 01.10.1920 Fenerbahçe 3 Galatasaray 2 G İstanbul İttihatspor 1 0

Yurdumuzda kulüpler arasında eleme usulüyle ilk futbol turnuvası, 1 Ekim 1920 de 8 takım arasında olmak üzere, Bakırköy Gençlerbirliği tarafından tertiplendi ve kazanana verilmek üzere ortaya (TURNUVA KUPASI) kondu.

F.B., G.S., ALTINORDU, SÜLEYMANİYE, BAKIRKÖY, İNGİLİZLER, RUM ve ERMENİ KARMA takımları arasında 7 şer kişi ve yarımşar saatlik ve beraberlik halinde galibiyet golüne kadar uzatmalı maçlarda, Fenerbahçe İngiliz hakem yönetiminde, önce Rum karmasıyla karşılaştı. Bu maçı İKDAM gazetesi şöyle yazmıştır:

(Her iki tarafın müsavi kuvvetleri yarım saatte birbirlerine gol atmak imkânı vermedi. Bunun üzerine, uzatmada Fener’liler oyunu şiddetlendirdiler. Bu sıralarda halkın galeyanı son dereceyi buldu… 10 dakika geçmişti ki, İsmet beyin pasından istifade eden Sabih bey golü yaptı ve oyun Fenerbahçe’nin galibiyetiyle neticelendi.)

Fenerbahçe, 2. turda Yusuf Ziya Öniş hakemliğinde Süleymaniye’ye, yine uzatmada ve Galip’in golüyle 1-0 galip gelmiş ve finali, Altınordu’lu Fitil Nuri Atasayar hakemliğinde, Galatasaray’la oynamıştır. Normal süre, Galatasaray’dan Necip Şahin’le Sadi Karsan’ın gollerine karşı, Fenerbahçelilerin Galip ve Alaattin’in sayılarıyla 2-2 sonuçlanmış, yine uzatmanın 7. dakikasında Sabih’in üçüncü golüyle kupayı Fenerbahçe kazanmıştır.

Bu turnuvayı Fenerbahçe şu kadro ile oynayıp kazandı:

Suat Keskin – İsmet Uluğ – Kamil Rona, Feyzi Baron – Sabih Arca, Galip Kulaksızoğlu ve Alaattin Baydar.